National Clubs U14s

The Under 14 National Club Finals, in association with the British Army, brings together the top 18 teams in the U14 age category from across the country.

The 18 teams consist of the winners and runners up from the nine regional competitions that take place throughout the season.

U14 National Club Finals 2019 Event Information

The 2019 U14 National Club Finals will take place at The University of Worcester Arena on 25th & 26th May 2019.

The full schedule is below:

Section A Section B Section C Section D Section E Section F
Lovell Titans Warriors Eagles Netball Club Riverside NC Sparks Chevrons Oldham
Parkside YWCA Bury Brigg Team Matrix Turnford Market Harborough
Hatfield Leeds Athletic AP Saints Grangetown NC Yendys Poole

 

Time Court 1 Court 2 Court 3
9:30 Lovell Titans Warriors Riverside NC Chevrons
24 – 36 13 – 29 7 – 37
Parkside Brigg Turnford
10:05 Eagles Netball Club Sparks Oldham
22 – 30 20 – 27 37 – 16
YWCA Bury Team Matrix Market Harborough
10:40 Lovell Titans Warriors Riverside NC Chevrons
21 v 33 13 v 16 12 v 13
Hatfield AP Saints Yendys
11:15 Eagles Netball Club Sparks Oldham
17 v 7 14 v 24 32 v 11
Leeds Athletic Grangetown NC Poole
11:50 Parkside Brigg Turnford
12 v 37 20 v 14 28 v 10
Hatfield AP Saints Yendys
12:25 YWCA Bury Team Matrix Market Harborough
27 – 10 24 – 16 20 – 20
Leeds Athletic Grangetown NC Poole

 

Part 2 – Teams are regrouped according to their placing within their group (A1, B1 etc).

Group U Group V Group W Group X Group Y Group Z
Hatfield Team Matrix Lovell Titan Warriors Grangetown NC Parkside Sparks
Eagles NC Yendys YWCA Bury Chevrons Leeds Athletic Turnford
Riverside NC Poole AP Saints Oldham Brigg Market Harborough

 

Time Court 1 Court 2 Court 3
13:30 Eagles NC Lovell Titan Warriors Parkside
32 – 5 31 – 11 13 – 29
Riverside NC AP Saints Leeds Athletic
14:05 Yendys Grangetown NC Sparks
17 – 25 30 – 16 13 – 24
Poole Chevrons Market Harborough
14:40 Hatfield Lovell Titan Warriors Leeds Athletic
25 – 7 21 – 33 20 – 11
Riverside NC YWCA Bury Brigg
15:15 Team Matrix Chevrons Sparks
25 – 23 6 – 38 9 – 32
Poole Oldham Turnford
15:50 Hatfield YWCA Bury Parkside
13 – 28 29 – 13 28 – 25
Eagles NC AP Saints Brigg
16:25 Team Matrix Grangetown NC Turnford
22 – 11 15 – 33 17 – 20
Yendys Oldham Market Harborough

 

Part 3 – Teams are regrouped according to their placing within their group (U1, V1 etc).

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5 Group 6
Eagles Team Matrix  Hatfield Poole Riverside NC Yendys
YWCA Bury Oldham Lovell Titan Warriors Grangetown NC AP Saints Chevrons
Leeds Athletic Market Harborough Parkside Turnford Brigg NC Sparks
Playing for 1 – 6 Playing for 7 – 12 Playing for 13 – 18

 

Time Court 1 Court 2 Court 3
930 Eagles Hatfield Riverside NC
20 – 27 33 – 15 22 – 15
YWCA Bury Lovell Titans Warriors AP Saints
10:05 Team Matrix  Poole Yendys
10 – 33 20 – 23 20- 15
Oldham Grangetown NC Chevrons
10:40 Eagles Hatfield Riverside NC
13 – 11 28 – 18 16 – 26
Leeds Athletic Parkside Brigg NC
11:15 Team Matrix  Poole Yendys
23 – 24 19 – 22 18 – 16
Market Harborough Turnford Sparks
11:50 YWCA Bury Lovell Titan Warriors AP Saints
24 – 14 25 – 27 15 – 23
Leeds Athletic Parkside Brigg NC
12:25 Oldham Grangetown NC Chevrons
44 – 11 11 – 24 17 – 14
Market Harborough Turnford Sparks

 

Part 4 – Semis and Finals

Time Court 1 Court 2 Court 3
13:30 13th/14th 15th/16th 17th/18th
Brigg Riverside NC AP Saints
24 – 16 14 – 15 15 – 21
Yendys Chevrons Sparks
14:05 7th/8th 9th/10th 11th/12th
Hatfield Parkside Lovell Titans Warriors
26 – 15 25 – 24 18 – 26
Turnford Grangetown Poole
14:40   3rd / 4th  5th / 6th
Eagles NC  Leeds Athletic 
27 – 12 20 – 14
Market Harborough Team Matrix
15:15 FINAL
YWCA Bury
27 – 31
Oldham