National Clubs U16s

Young girl playing netball

The Under 16 National Club Finals, in association with the British Army, brings together the top 18 teams in the U16 age category from across the country.

The 18 teams consist of the winners and runners up from the nine regional competitions that take place throughout the season.

Those who have recently played in the tournament include Berri Neil who recently won senior competition Netball Europe Open and U21 Netball Europe Open with her country in 2019.

2022/23 Under 16 National Club Finals

The 2022/23 Under 16 National Club Finals will take place on Saturday 29 and Sunday 30 April 2023 at Redbridge Leisure Centre.

2021/22 Under 16 National Club Finals

For the 2021/22 season, the Under 16 National Club Finals were held on Saturday 30 April and Sunday 1 May 2022 at the Joan Brown Arena at Redbridge Leisure Centre.

 

Fixtures & Results

For part one of the competition, teams are grouped by their finishing place within their region. Each group contains one winner and two runners up or vice versa.

Teams from the same region are split across Groups A-C and Groups D-F.

 

The Groups for part one of the competition are as follows:

Section A Section B Section C Section D Section E Section F
Parkside Teignbridge Titans Trojans Oldham Grangetown Hatfield Eagles
Leeds Athletic Weston Park Blades Academy Poole Charnwood Rutland Telstars
Northants Storm Turnford Oaksway Bury Kingston Phoenix Stratford Thunderbirds

 

Part one fixtures:

Date Time Home Result Away Venue
30/04/2022 09:30 Parkside 29 – 25 Leeds Athletic Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 09:30 Oldham 41 – 9 Academy Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 09:30 Hatfield 28 – 27 Charnwood Rutland Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:10 Teignbridge Titans Trojans 22 – 29 Weston Park Blades Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:10 Grangetown 29 – 15 Poole Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:10 Eagles 45 – 16 Telstars Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:50 Parkside 33 – 22 Northants Storm Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:50 Oldham 28 – 20 Oaksway Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 10:50 Hatfield 26 – 25 Kingston Phoenix Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 11:30 Teignbridge Titans Trojans 17 – 33 Turnford Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 11:30 Grangetown 21 – 30 Bury Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 11:30 Eagles 31 – 18 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:10 Leeds Athletic 28 – 15 Northants Storm Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:10 Academy 17  – 37 Oaksway Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:10 Charnwood Rutland 26  – 25 Kingston Phoenix Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:50 Weston Park Blades 17 – 24 Turnford Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:50 Poole 11 – 34 Bury Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 12:50 Telstars 11 – 36 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre

 

For part two of the competition, Teams will be regrouped according to their placing within their group (A 1st place, B 1st place etc.)

The groups for part two of the competition are as follows:

Group U Group V Group W Group X Group Y Group Z
Parkside Leeds Athletic Northants Storm Bury Grangetown Poole
Weston Park Blades Teignbridge Titans Trojans Turnford Charnwood Rutland Kingston Phoenix Hatfield
Academy Oldham Oaksway Telstars Eagles Stratford Thunderbirds

 

Part two fixtures:

Date Time Home Result Away Venue
30/04/2022 14:00 Parkside 29 – 37 Weston Park Blades Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 14:00 Northants Storm 15-27 Turnford Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 14:00 Grangetown 25-33 Kingston Phoenix Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 14:40 Leeds Athletic 24- 21 Teignbridge Titans Trojans Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 14:40 Bury 38-14 Charnwood Rutland Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 14:40 Poole 24-39 Hatfield Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 15:20 Parkside 37-22 Academy Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 15:20 Northants Storm 18-28 Oaksway Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 15:20 Grangetown 16-38 Eagles Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:00 Leeds Athletic 19-37 Oldham Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:00 Bury 43-12 Telstars Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:00 Poole 13-31 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:40 Weston Park Blades 33-15 Academy Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:40 Turnford 33-21 Oaksway Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 16:40 Kingston Phoenix 24-34 Eagles Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 17:20 Teignbridge Titans Trojans 26- 27 Oldham Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 17:20 Charnwood Rutland 30-20 Telstars Redbridge Leisure Centre
30/04/2022 17:20 Hatfield 21-25 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre

 

Part Two Standings

Group A
Pos Team P W Avg. Pts
1 Parkside 2 2 1.32 10
2 Leeds Athletic 2 1 1.20 6
3 Northants Storm 2 0 0.61 2
Group B
Pos Team P W Avg. Pts
1 Turnford 2 2 1.68 10
2 Weston Park Blades 2 1 1.00 6
3 Teignbridge Titans Trojans 2 0 0.63 2
Group C
Pos Team P W Avg. Pts
1 Oldham 2 2 2.38 10
2 Oaksway 2 1 1.27 6
3 Academy 2 0 0.33 2
Group D
Pos Team P W Avg. Pts
1 Bury 2 2 2.00 10
2 Grangetown 2 1 1.11 6
3 Poole 2 0 0.41 2
Group E
Pos Team P W Avg. Pts
1 Hatfield 2 2 1.04 10
2 Charnwood Rutland 2 1 1.00 6
3 Kingston Phoenix 2 0 0.96 2
Group F
Pos Team P W Avg. Pts
1 Eagles 2 2 2.24 10
2 Stratford Thunderbirds 2 1 1.29 6
3 Telstars 2 0 0.33 2

 

Part Three

For the third part of the competition, teams are regrouped according to their placing within their group (U 1st place, V 1st place etc.)

The groups for the third part of the competition are as follows:

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5 Group 6
Weston Park Blades Oldham Parkside Leeds Athletic Academy Teignbridge Titans Trojans
Turnford Bury Oaksway Charnwood Rutland Northants Storm Telstars
Eagles Stratford Thunderbirds Kingston Phoenix Hatfield Grangetown Poole

 

Part three fixtures:

Date Time Home Result Away Venue
01/05/2022 09:30 Weston Park Blades 21-31 Turnford Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 09:30 Parkside 34-33 Oaksway Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 09:30 Academy 14-27 Northants Storm Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:10 Oldham 21-27 Bury Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:10 Leeds Athletic 18-34 Charnwood Rutland Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:10 Teignbridge Titans Trojans 28-19 Telstars Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:50 Weston Park Blades 17-38 Eagles Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:50 Parkside 31-34 Kingston Phoenix Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 10:50 Academy 13-29 Grangetown  Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 11:30 Oldham 21-24 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 11:30 Leeds Athletic 29-25 Hatfield Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 11:30 Teignbridge Titans Trojans 24-26 Poole Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:10 Turnford 22-27 Eagles Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:10 Oaksway 16-44 Kingston Phoenix Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:10 Northants Storm 19-26 Grangetown Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:50 Bury 30-16 Stratford Thunderbirds Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:50 Charnwood Rutland 22-27 Hatfield Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 12:50 Telstars 21-36 Poole Redbridge Leisure Centre

 

Part Three Standings:

Group 1
Pos Team P W Avg. Pts
1 Eagles 2 2 1.67 10
2 Turnford 2 1 1.10 6
3 Weston Park Blades 2 0 0.55 2
Group 2
Pos Team P W Avg. Pts
1 Bury 2 2 1.54 10
2 Stratford Thunderbirds 2 1 0.78 6
3 Oldham 2 0 0.82 2
Group 3
Pos Team P W Avg. Pts
1 Kingston Phoenix 2 2 1.66 10
2 Parkside 2 1 0.97 6
3 Oaksway 2 0 0.63 2
Group 4
Pos Team P W Avg. Pts
1 Charnwood Rutland 2 1 1.24 6
2 Hatfield 2 1 1.02 6
3 Leeds Athletic 2 1 0.80 6
Group 5
Pos Team P W Avg. Pts
1 Grangetown 2 2 1.72 10
2 Northants Storm 2 1 1.15 6
3 Academy 2 0 0.48 2
Group 6
Pos Team P W Avg. Pts
1 Poole 2 2 1.38 10
2 Teignbridge Titans Trojans 2 1 1.16 6
3 Telstars 2 0 0.63 2

Part four of the competition will see teams play for their final standings, semi-finals and a grand final match will also be played.

 

Part four fixtures:

Date Time Home Result Away Venue
01/05/2022 14:00 Grangetown 32 – 29 Poole Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 14:00 Northants Storm 19-22 Teignbridge Titans Trojans

 

Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 14:00 Academy

 

29-32 Telstars

 

Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 14:40 Kingston Phoenix

 

30-25 Charnwood Rutland Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 14:40 Parkside

 

30 – 35 Hatfield

 

Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 14:40 Oaksway

 

24-30 Leeds Athletic

 

Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 15:20 Turnford

(Playing for 3rd/4th)

25-19 Stratford Thunderbirds (Playing for 3rd/4th) Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 15:20 Weston Park Blades

 

24-30 Oldham

 

Redbridge Leisure Centre
01/05/2022 16:00 Eagles

(Playing for 1st/2nd)

16 – 33 Bury

(Playing for 1st/2nd)

Redbridge Leisure Centre

 

Following the results of the competition, the final standings are as follows:

 

1st: Bury

2nd: Eagles

3rd: Turnford

4th: Stratford Thunderbirds

5th: Oldham

6th: Weston Park Blades

7th: Kingston Phoenix

8th: Charnwood Rutland

9th: Hatfield

10th: Parkside

11th: Leeds Athletic

12th: Oaksway

13th: Grangetown

14th: Poole

15th: Teignbridge Titans Trojans

16th: Northants Storm

17th: Telstars

18th: Academy

 

2019 Under 16 National Club Finals

The best young netballers in the country converged on Redbridge Leisure Centre on 4 and 5 May 2019 for the 2019 edition of the U16 National Club Finals.

Oldham Netball, runners-up in 2018, won the competition in London last summer after some intense competition from the likes of Eagles Netball Club and Charnwood Warriors among others.

U16 National Club Finals 2019 Results

Champions – Oldham

2nd Place – Eagles Netball Club

3rd Place – Charnwood Warriors

 

Related Pages

Google Ad Manager – Right Column DFP